سخنان خارج از گود شهردار سقز بعد از استیضاح

شهردار سابق  سقز در نشستی کوتاه با تعدادی از خبرنگاران شهرستان سقز روایتی از دوره شهرداری خود از انتخاب تا استیضاح ارائه داد و در این میان از خواسته های نامتعارف و دست های پشت پرده داستان های شورا و شهرداری پرده برداشت.

به گزارش ئاگاپرس: دکتر چیا صالحی بابامیری شهردار سابق سقز بعد از تایید مصوبه استیضاح شورای شهر سقز در کمیته انطباق این شهرستان زبان به گلایه گشود و در کنار تمجید و تشکر از همکاری و همراهی های مسئولین شهرستان و استان، از برخی ناملایمات نیز گلایه کرد.

بابامیری در مورد روند انتخابش برای جایگاه شهردار گفت: در میان گزینه های آن زمان برای احراز پست شهرداری به دلیل دوری 9 ساله از سقز یکی از کمرنگترین گزینه ها بودم که اتفاقا شکننده ترین رای ها را داشتم. وی ادامه داد: در آن زمان تنها 3 رای  موافق و 1 رای مخالف قطعی داشتم که در نهایت یکی از اعضای شورا که اتفاقا همیشه رایش تابع رای دیگری بود، به همراه مرجعشان به جمع موافقان بنده اضافه شدند آنهم تنها بدلیل دور شدن از اتهامات مطرح شده آن برهه.

بابامیری ادامه داد: اولین درگیری های میان شورا و شهردار بر سر جذب بعضی افراد در شهرداری شروع شد که پیشتر در ستاد انتخاباتی اعضای شورا مشغول فعالیت بودند و یا با اعضای شورا نسبت فامیلی داشتند و بعضا تقاضای حذف برخی از افراد که گویا با پیشنهاد شوراهای قبلی وارد شهرداری شده بودند نیز مطرح می شد که با مخالف با آنها روبرو می شدم.

شهردار سابق از دست های پشت پرده استیضاح خود گلایه کرد و گفت: بعد از مدتی که آرامشی نسبی در شورا و شهرداری حاکم بود فرماندار سقز با انتقاد از عملکرد شهرداری جرقه اختلافات دوباره را زد و این ماجرا را تا برکناری شهردار در راس ماجرا دنبال کرد. بابامیری ادعا کرد: هرکجا که مدیریت شهری دچار بحران شود نهادی دم دست تر از شهرداری وجود ندارد که تمام کاسه و کوزه ها را روی سر آن خراب کرد.

بابامیری با نقل دستور فرماندار برای راه اندازی ترمینال از زبان «رسانه نزدیک به ایشان» در زمانی که امورات پروژه ترمینال درجریان و رو به اتمام بود،‌ گریزی به روایت معروف حاکم غمگین در داستان شازده کوچولو زد و گفت زمانی که یک پروژه در حال اتمام است و فرماندار از چندوچون و مشکلات آن نیز آگاه است دیگر رسانه ای کردن و بزرگنمایی آن جدا از حاشیه سازی چه درانجامی خواهد داشت؟

وی در ادامه گفت: زمانی طرح سوال اخیر کلید خورد که در شرف نام نویسی نامزد های انتخابات مجلس بودیم و افرادی که پیشتر در بدنه شهرداری بوده یا نان شهرداری را سر سفره برده بودند و همینک نیز در انتخابات حضور دارند از پشت پرده مشوق و محرک اعضای شورا و کلیت جریان شدند.

بابامیری با بیان اینکه طرح سوالات مکرر شورای شهر هم شهروندان و هم مدریت شهری و استانی را خسته و آشفته کرده بود گفت: در طرح سوال اخیر بنا را بر سکوت و سیر روند ماجرا گذاشتم اما با وجود تمام تخطی های شورا از روند قانونی طرح سوال و استیضاح با اهتمام کامل در مقام پاسخگویی برآمدم، هرچند برای استیضاح فرصت ارائه دلایل تکمیلی به بنده داده نشد. وی ادامه داد: قبل از برگزاری جلسه طرح سوال در محفل چند تن از اعضای شورا در یک اقدام بدیع بعد از گرفتن وضو در حضور قرآن برای یکدیگر قسم خورده بودند که هیچ کدام از رای خود در مخالفت با شهردار منصرف نشود، خب افرادی که با این برنامه و نیت وارد جلسه طرح سوال شوند را چگونه می توان قانع کرد. وی ادامه داد ظاهرا در این میان گزینه ای نیز برای شهرداری مطرح شده بود و در طول این جریان زمانی که احتمال منصرف شدن برخی از اعضای شورا در معرفی این گزینه برای شهرداری مطرح شده بود، آن فرد اعضای شورا را تهدید کرده بود که به آنها «سالتوی سیاسی» می زند ولی شواهد موجود بیانگر آن است که برخلاف ماجرا از قرار معلوم اعضا شورا دارند به او «فن کمر» می زنند.

بابامیری گفت: وزیر کشور حدود یک سال قبل طی یک نامه محرمانه به استانداری ها و سپس به فرمانداری ها ابلاغ کرده بود که با توجه به احتمال سهم خواهی و امتیاز طلبی برخی از شوراها در جریان طرح سوال از شهردارلازم است که مصوبات استیضاح ها در کمیته های انطباق به صورت ماهیتی و با ورود به جزیات طرح سوال مورد بررسی قرار گیرد و در همین راستا به کمیته انطباق درخواست داده شده بود که طرح سوال و استیضاح به صورت ماهیتی با تمرکز بر اسناد و مدارک مورد بررسی قرار گرفته شود بر همین مبنا آقای جهانی ضمن بازبینی کامل فیلم جلسه و دریافت مستندات وصحه گذاشتن بر قانع کننده بودن پاسخها تلاش بسیاری برای برسی ماهیتی در جلسه نمود اما علی رغم سعی ریاست دادگستری شهرستان سقز در این مورد در طول جلسه، فرماندار سقز تاکید کرده بودند که ورود به ماهیت مصوبات شورا لازم نیست و این در حالی است که در بسیاری از موارد قبلی در همین کمیته خلاف این روند برخورد شده است.

نکته جالب اینکه نماینده عالی دولت در شهرستان بهتر  نبود قبل از تماس با رسانه نزدیک به خودشان واعلام نتیجه مورد نظرشان یک تماس با شهردار میگرفت ونتیجه جلسه را به وی اعلام می‌کرد؟

بابامیری دلیل مختومه شدن طرح سوالات قبلی را میانجیگری برخی از اعضای شورا در هر نوبت از طرح سوال به نیت کسب امتیاز و منافع شخصی اعلام کرد و گفت هر بار که این افراد می دیدند نمی توانند با این روش کار به جایی ببرند باز خود سرقافله اختلافات و طرح سوال های مجدد می شدند. وی ادامه داد عموی فلان افراد عضو شورا یا فامیل همسر فلان عضو دیگر چه فرقی با سایر شهروندان دارند که باید تخلفات ساختمانی آنان با سفارش اعضای شورا نادیده گرفته شود؟

چیا صالحی بابامیری، شهردار سابق سقز، در آخر گفت: با عنایت به موارد ذکر شده و احتمال تخطی های صورت گرفته در روند طرح سوال و استیضاح این حق را برای خود محفوظ می بینم که در دیوان عدالت اداری از افراد و مسئولین دخیل در این امر طرح شکایت کنم و ادامه داد: این طرح شکایت به نیت بازگشت به شرداری سقز نیست و صرفا در جهت احقاق حق شخصی می باشد. وی گفت:آینده شهرداری با این اوضاع آینده ای ناامید کننده است وعلت اصلی زمین گیری شهرداری ، همراه نبودن شورای شهر با شهرداری و ترکیب فعلی شورا است.

نبرد تن به تن شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز بعد از حدود 2سال و 3 ماه به پایان رسید اما واضح ست که زمانی برنده این نبرد مشخص خواهد شد که افکار عمومی عملکرد شورای شهر و  شهرداری زمان بابامیری را با بعد از آن در کفه ترازو قرار دهند. آن زمان است که می توان گفت شورای شهر با حذف شهردار توانسته معضلات شهر را سامان ببخشد یا اینکه با این عمل اثبات کرده است که شورا و تصمیماتش اصلی ترین معضل این شهر بوده است.

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما بر روی سایت نمایش داده نمیشود