توریسم در بی راهه

نبود زیرساخت های کافی، صنعت توریسم را در استان کوردستان به انزوا کشانده. گردشگران باید از بی راهه ها به مقاصد گردشگری کوردستان برسند.

 

استان کوردستان با قابلیت های منحصر به فرد طبیعی و تاریخی می تواند ظرفیت بالایی در جذب توریست داشته باشد. این قابلیتها سوای ظرفیت های تجاری این منطقه به عنوان یک استان مرزی است. بسترسازی برای جذب توریست به مقاصد هدف گردشگری در این استان می تواند توریسم را به یک شاخص مثبت در توسعه و رونق اقتصادی کوردستان تبدیل کند. در حال حاظر متاسفانه اینگونه نیست.

اورامان خورشید سنگی کوردستان

اورامان (هەورامان) به عنوان خورشید سنگی کوردستان یکی از قطب های گردشگری منطقه است. رشته کوه های سخرەای، معماری، پوشش گیاهی، رودخانه، چشمه و آبشار های منحصر به فرد این ناحیه مناظری را به وجود آوردەاند که خاص این منطقه است. با گذری از روستا های اورامانات می توان دریافت علی رغم گذر زمان و پیشرفت های محسوس کشور، اورامانات حتی از راه های مواصلاتی آسفالت بی بهرەاند. این کمکاری در بخش پروژه های بوم گردی بیشتر به چشم میخورد. لازم به ذکر است رغبت سازمان منابع آب به احداث سدهای آبی، آثار سنگی این منطقه که نمنونه های مشابه آن نه تنها در کشور بلکه در خاور میانه کمیاب و انگشت شمار است را از بین بردە و برای بازدید از آنها حتما باید به اعماق آب سفر کنید.

 

دفن آثار در بناهای تاریخی به بهانە بازسازی

در استان کوردستان، شهر سقز که خود طبق اکتشافات اخیر قدمتی بالغ بر هفت هزار سال دارد، آثاری متنوع را از ادوار تاریخ در دل خود گنجانده است. تازه ترین بنای باستانی این شهر که مورد بازسازی واقع شده حمام حاج صالح می باشد. بازسازی که چه عرض کنم؟ به محض ورورد به این بنا اولین چیزی که ذوق بازدید کننده را کور می کند نقوش تاریخی دیوار های این بنا است که در بازسازی، نیمه و گاها کامل زیر گچ کاری مدفون شده اند. حمامی که در دل بازار سنتی سقز واقع شده و خبر تبدیل آن به موزە حمام یا موزه مردم شناسی، مژدەای بود که در بدو افتتاح توخالی از آب درآمد. برای ورودی این بنا یک کرکره برقی تعبیه شده که یقینا نمونەای بارز از یک آشنایی زدایی تاریخی است. فضای داخلی این حمام فعلا با تصاویری از اماکن و مراسمات در سالهای دور و نزدیک این شهرستان پر شده که متاسفانه یا فاقد شناسنامه و اتیکت پیوست هستند و یا در زیرنویس آنها مطالبی دور از واقعیات مشهود در تصاویر قید شده است.

 

گردشگری کوردستان در جاده خاکی

برخی از روستا های حومەی سقز با آثار، بناها و دیگر ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و گردشگری قابلیت تبدیل شدن به مقاصد هدف گردشگری با جذب بالای تورسیم را دارند که همانند اورامانات از مقولەی راه های مواصلاتی نامناسب با بستر خشن زجر می برند. روستای قلندر با دو بنای تاریخی و روستای زولفیله در جوار سد شهید کاظمی مدتی است که در کانون توجه قرار گرفتەاند.

حمام تاریخی قلندر و عمارت این روستا که قدمت آن به دورەی قاجار بر می گردد از جمله بناهایی هستند که هر یک شاخص های درخور توجه و گاها منحصر به فردی دارند. خوشبختانه عمل بازسازی در این دو بنا بهتر از دیگر موارد مشابه در حال پیشرفت است. اما با توجه به شرایط موجود گمان می رود نتیجه مطلوبی از این پروژه ها حاصل نشود مگر با ایجاد تحولاتی اساسی.

کیفیت جادەی مواصلاتی سقز – قلندر به گونەای است که غالب افراد را از سفر به این منطقه منصرف می کند و اگر هم سفری صورت بگیرد اکثرا ترجیح بر استفادە از مسیر های دورتر در استان آذربایجان غربی است. لازم به ذکر است که ٤ کیلومتر از جادەی سقز – قلندر هنوز فاقد آسفالت است و مابقی مسیر هم دارای جاده ی آسفالته کم عرض و گاها پیچ های تند و خطرناک است. رواج پروژه های گردشگری در این منطقه به واسته بناهای تاریخی و بیشتر، سد شید کاظمی، می تواند قریب به نیمی از سال جذب گردشگر داشته باشد. که بایستی همینک به فکر ایمن سازی این مسیر بود.

 

 

حق آب  یا حق آب و گِل ؟

حوزه سد شهید کاظمی بستری ایدەآل برای سرمایه گذاری و اشتغال زایی است. روستا های همجوار سد ڤرفیت مناسبی برای پروژه های گردشگری و بوم گردی دارند اما برخی بروکراسی های دست و پا گیر اداری میل بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری در این بخص تقلیل می دهند. طبق شنیده ها اخذ مجوز فعالیت در این بخش در استان کردستان گاها بیش از دو سال طول میکشد که پس از آن دست اندازی به نام حق آب از طرف استان آذربایجان غربی طرح می شود که ظاهرا فراتر از حق آب مصوب، این استان بر حوضه استحفاضی کردستان، هم حق آب و هم حق آب و گل دارد.

سایت گردشگری کوروش با زیر بنای کاری ٦٤٠٠ متر مربع به عنوان اولین سایت گردشگری فعال پس از طی مراحل اخذ مجوز در بازه زمانی بیش از دوسال در روستای زولفیله شروع به کار کرده است. مدیر این پروژه در گفت و گو با ئاگاپرس با چشم پوشی از بروکراسی اداری اخذ مجوز در استان کردستان گفت: چیزی که به عنوان حق آب استان آذر بایجان غربی مطرح می شد هزینه ای بیش از مبلغ متعارف و مصوب را بر این پروژه تحمیل کرد. وی همچنین از نحوه اعطای تسهیلات به بخش خصوصی گلایەمند بود و اظهار داشت: مبلغ اعتبار مصوب برای این پروژه یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان در قالب تسهیلات بانکی در یک سال عملیاتی میباشد که با وجود اجرایی شدن فاز اول این پروژه تابحال یک ریال هم پرداخت نشده است.

 

مسئله قلندر و زولفیله «اولویت یکِ یکِ »است

آمار بالای بیکاری در کشور و خاصتا استان کردستان می طلبد که مسئولین دست به دست پیمانکاران و سرمایه گذاران داده و موجبات اجرایی شدن پروژه های درآمدزا و اشتغال آفرین را فراهم آورند و همچنین در صدد رفع موانع این حوزه برآیند. مهندس علی محمدیان معاونت هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه سقز در گفت و گو با ئاگاپرس با تاکید بر اهمیت ظرفیت های بالقوه تاریخی و گردشگری شهرستان سقز و عملیاتی شدن پروژه های گردشگری در رونق اقتصادی شهرستان اعلام کرد: رفع موانع در بحث گردشگری و دسترسی به روستاهای مطرح در حوزه سد شهید کاظمی «اولویت یکِ یکِ ماست.» وی خاطر نشان کرد: در ردیف بودجه سال ٩٧ برای این مهم بودجەای خاص پیشنهاد شده و انشا الله در سال جاری مطالعات انجام گرفته عملیاتی خواهند شد.

 

اداره میڕاث فرهنگی و گردشگری شهرستان سقز در قالب یک تور گردشگری با دعوت از اصحاب رسانه بازدیدی از روستاهای قلندر و زولفیله صورت داد که توضیحات کارشناسان این اداره روشنگر اهمیت این مناطق و ظرفیت های آنان بود. در این بازدید مشکلات این حوزه به صمع و نظر اصحاب رسانه رسید که امید است بازتاب این مباحث موجبات رونق گردشگری شهرستان ر فراهم آورد.

در ذیل روایت تصویری این بازدید درج شده است

میلاد امان الهی – ئاگاپرس

 

وضعیت نامناسب جاده سقز-قلندر

جاده سقز-قلندر

جاده سقز-قلندر

حمام تاریخی قلندر قبل از بازسازی

حمام تاریخی قلندر قبل از بازسازی

حمام تاریخی قلندر قبل از بازسازی

نمای خارجی حمام تاریخی قلندر بعد از بازسازی

نمای داخلی حمام تاریخی قلندر بعد از بازسازی

نمای داخلی حمام تاریخی قلندر بعد از بازسازی

نمای داخلی حمام تاریخی قلندر بعد از بازسازی

حضور خبرنگاران و باستان شناسان در حمام تاریخی قلندر بعد از بازسازی

نمای خارجی عمارت تاریخی روستای قلندر

نمای خارجی (درب ورودی) عمارت تاریخی روستای قلندر

درب ورودی عمارت تاریخی روستای قلندر

نمای عمارت تاریخی روستای قلندر از محوطه داخلی

محوطه داخلی (حیاط) عمارت تاریخی روستای قلندر

نمای داخلی بنای عمارت تاریخی روستای قلندر (اسطبل)

نمای داخلی بنای عمارت تاریخی روستای قلندر (راه پله داخل عامرت)

نمای داخلی بنای عمارت تاریخی روستای قلندر

  • ستونی که کارشناس میراث فرهنگی در تصویر به آن اشاره می کند از نوع ستون های تو کار بوده که در معماری تاریخی کم نظیر است.

 

نمای داخلی بنای عمارت تاریخی روستای قلندر

  • وجود شومینه در اغلب سالن و اتاق ها از نکات جالب توجه در این عمارت است.

نمای داخلی بنای عمارت تاریخی روستای قلندر

  • وجود سرویس بهداشتی یکی از تفاوت های معماری تاریخی و مردن است که در این عمارت آن هم مشابه فرم مدرن یافت می شود.

 

نمای داخلی بنای عمارت تاریخی روستای قلندر

  • وجود سرویس بهداشتی یکی از تفاوت های معماری تاریخی و مردن است که در این عمارت آن هم مشابه فرم مدرن یافت می شود.

 

نمایی از روستای قلندر از پنجره دژبانی عمارت تاریخی روستا

سایت گردشگری کوروش در روستای زولفیله، (پیمانکار طرح)

پیست قایقرانی سایت گردشگری کوروش در روستای زولفیله

پیست قایقرانی سایت گردشگری کوروش در روستای زولفیله

حضور خبرنگاران و کارشناسان میراث فرهنگی

پیست قایقرانی سایت گردشگری کوروش در روستای زولفیله

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما بر روی سایت نمایش داده نمیشود