قُل قُل طلا در قلقله سقز

علیرغم رفع موانع زیست محیطی، معدن طلای قلقله در پیچ‌ و خم مجوز وزارت صمت مانده است

معدن طلای قلقله در 40 کیلومتری جنوب غرب شهرستان سقز و در شمال غرب استان کردستان واقع شده و این ناحیه از دیدگاه زمین شناسی عمومی بخشی از زون دگرگونه سنندج – سیرجان است.
اکتشاف ماده معدنی در محدوده قلقله از سال های 73 تا 74 توسط سازمان زمین شناسی آغاز و سال 87 این اکتشافات تکمیل و ذخیره 8 میلیون تن طلا با عیار یک گرم در تن در آنجا محرز شد.

عملیات اجرایی بهره برداری از معدن طلای قلقله سقز هفتم دی سال 96 با حضور علی ربیعی وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهمن مرادنیا استاندار کردستان، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی کلنگ زنی شد.

در مراسم کلنگ زنی این طرح که با سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) اجرا شده، اعلام شد سال 97 عملیات اجرایی کارخانه استحصال طلا از این معدن آغاز می شود و حال بعد از گذشت بیش از دو سال از کلنگ زنی این معدن هنوز خبری از ساخت کارخانه نیست. در همان سال اول تاسیس کارخانه معدن، تقریبا 300 هزار تن باطله‌برداری انجام شده است.

دلیل اصلی اجرا نشدن وعده مذکور عدم صدور مجوز زیست محیطی آن توسط سازمان محیط زیست عنوان شده است که نگرانی هایی در ارتباط با آلودگی سد چراغ ویس سقز در نتیجه استحصال طلا به استفاده از سیانور دارد. بی‌شک سیانور ماده خطرناکی است و زمانی هم خطرناک‌تر است که محیط قلیایی باشد.طبق اظهارنظر محققان علم فرآوری معدن، سیانور در پی‌اچ ۱۱ خطرناک است اما وقتی در سطح زمین جاری شود به پی‌اچ ۷ رسیده، خنثی شده و با HCL منطقه ترکیب و کلوئید می‌شود و دیگر خطری ندارد، بنابراین اگر سیانور ۲۰۰ متر جاری شود هیچ خطری ندارد و به همین دلیل در بیشتر کشورها در کنار سد آب شرب کارهای معدنی طلا انجام می‌شود که با سیانور هم کار می‌کنند چراکه سیانور وقتی جاری می‌شود اثر خود را از دست می‌دهد. در ضمن، قلقله سقز هم منطقه‌ای است که آب زیرزمینی ندارد به این دلیل نگرانی بابت آلودگی منابع آب آن هم وجود ندارد.

در سه سال گذشته محیط زیست و بویژه وزارت نیرو با مکان پیشنهادی کارخانه استحصال طلا در بالادست سد چراغ ویس مخالفت کرده حال با پیگیری‌های خبرنگار ئاگاپرس مشخص شد که با جابجایی کارخانه به پایین دست سد چراغ ویس و رفع نگرانی‌های محیط زیست این مشکلات برطرف شده و نقطه‌ای دیگر به عنوان محل احداث کارخانه تولید شمش تعیین شده است.بحث دیگری که در این رابط مدنظر هست زیرساخت‌های اساسی برای شروع به کار در این معدن هست که طبق شنیده‌ها اکثر ارگان‌ها آمادگی خود را جهت تامین زیرساخت‌های ( آب، برق، گاز، راه و …) اعلام نموده‌اند.

مطلبی که حائز اهمیت است استفاده از نیروهای متخصص دانشگاهی بومی که طبق تحقیقات به عمل آمده تعداد این افراد در شهرستان قابل توجه است و اکثریت آنان به لطف وجود شرکت‌های غیرمعدنی و پایتخت‌نشین همچنان بیکار هستند.در بخش‌های دیگر این معدن (خدماتی،کارگری و ..) هم باید از پرسنل بومی استفاده شود.برهمه واضخ است که کردستان و بویژه شهرستان سقز جز‌ء مناطق استراتژی ،مهم و البته محروم کشور دارای پتانسیل های عظیمی برای توسعه همه جانبه می باشد و یکی از این پتانسیل ها وجود معادن غنی و گسترده طلا، آهن، و… است اما متاسفانه هیچ کدام از این منابع نتوانسته پیشرفت و توسعه خاصی در شهرستان ایجاد نماید و متاسفانه بدلیل ‌عدم توجه و بی‌برنامه‌بودن مسئولان ،موجب عقب‌ماندگی، محرومیت شدید و بیکاری شده است.یکی از مواردی که می توانست سقز را به کانون اشتغال مولد و پایدار، سرمایه گذاری و… تبدیل کند همین معادن غنی شهرستان است.البته معادن زمانی برای یک منطقه دارای ارزش اقتصادی و محرک توسعه خواهد بود که کارخانه فرآوری و تولید شمش آن احداث شود، اما متاسفانه خام فروشی مواد معدنی و تخریب محیط زیست بدون بازیابی آن چیز دیگری را شاهد نبوده ایم.

و روزی نیست خبری از سقوط و مرگ کولبران در این مناطق نباشد، مردمانی که به دلیل مشکلات مالی و نبود شغل، کالای خارجی را بر دوششان می‌گیرند.

باید دید که چه زمانی چرخ استخراج و تولید مواد معدنی با ارزش در این منطقه غنی و محروم راه خواهد افتاد!

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما بر روی سایت نمایش داده نمیشود