سقز «قرنطینە» را شکست داده‌است

شکست دادن کرونا یک عزم عمومی را می‌طلبد که این مورد با توجه به عملکرد برخی از شهروندان و همچنین برخی تصمیمات مسئولین در سقز بیشتر به نفع توسعه بحران بوده است تا کنترل و شکست دادن آن.

 

سقز به عنوان دومین شهر استان کوردستان با تفاوت جمعیتی محسوس نسبت به مرکز استان در این روزهای کرونایی، مقتدرانه و بااختلاف در صدر جدول آماری ابتلا و تلفات کرونا ویروس در استان و حتی منطقه قرار گرفته‌است.

مشاهدات عینی نشانگر آن است که کمرنگی قاطعیت مسئولین در اخذ برخی از تصمیمات و عدم همکاری و اهتمام شهروندان برای انجام پروتوکل‌های پیشگیری از این بیماری موجبات ناتوانی در کنترل این بحران در سقز را فراهم کرده‌است.

دستپاچگی در تغییر ساعات کاری ادارات وبانک‌ها و آشفتگی در موضوع تعطیل کردن یا نکردن این مراکز تجمع ، عدم کنترل بر ‌ شرایط فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی در شهرک صنعتی این شهر و حفظ سلامت قشر کارگر، کم‌توانی در کنترل ترافیک شهری و بسنده‌کردن به مسدودسازی چند خیابان مرکزی شهر، عدم نظارت بر طرح ممنوعیت فعالیت واحدهای صنفی سطح شهر، کم‌توجهی به تصمیمات سلیقهای‌ برخی از تعاونی های مصرف ادارات و… از جمله مواردی هستند که می‌توان در جمله نقد‌های وارد بر مدیریت شهری در سقز برشمرد.

شهروندان نیز سویی دیگر از این معادله هستند که نقد‌های بسیاری بر گارد تدافعی برخی از آنان در مقابله با حفظ سلامتشان وارد است. زمانی که مدیریت شهری، رسانه‌ها، کمپین هاو… به صورت مکرر مباحث پیشگیری ازجمله: عدم شرکت در جمعات، ماندن در خانه، عدم حضور در تفرجگاه‌ها، عدم استفاده از وجه‌نقد و … را اعلام و توصیه می‌کنند بازهم به عناوین مختلف شاهد خیابان گردی های به‌روزشده، دور زدن محدودیت ها، مراجعات متعدد به بانک‌ها و ادارات هستیم و حتی زمانی هم که مسیر های منتهی به تفرجگاه‌های برون شهری مسدود می‌شود برخی از همین شهروندان از طریق راه‌های فرعی و بی‌راهه‌ها این محدودیت را نیز دور زده و سلامت یک‌شهر را به خطر می‌اندازند.

برای کنترل این بیماری دو هفته دوری از اجتماع کافی است اما نباید ملاحظاتی چون وضعیت اسفبار اقتصادی خانوار ها در سقز را نیز نادیده گرفت که این مورد می‌تواند یکی از علل اصلی مردم برای حضور مداوم در سطح شهر و محل کسب وکار باشد. اما بازهم نمی توان به این بهانه با جان خود قمار کرد و بهترین راه حراست از سلامت فردی است. هرچند دولت نی حداقل در این مورد باید خودی نشان داده و به دلهره‌های این روزهای ملت رسیدگی کند.

نقطه مقابل شهروندان خاطی نیز افرادی از همین اجتماع هستند که روزهاست با به‌خطر انداختن سلامت خود و خانواده‌شان به عنوان کادر بهداشت و درمان، کارگران شهرداری و تنظیف و همچنین کمپین‌ها‌ی خودجوش، در خط مقدم مبارزه با کرونا و حراست از سلامت جامعه برخواسته اند. کم‌کاری ما اجاف در حق این فرشتگان زمینی‌است.

حال باید از این وضعیت نتیجه گرفت که در سقز کمپینی خود‌خوانده و نامحسوس با مشارکت ناخواسته. اما پررنگ برخی مسئولین و شهروندان تحت عنوان #قرنطینه_را_شکست خواهیم_داد از همان روزهای اول شکل گرفته که با این اوصاف باید گفت این کمپین قدرتمندتر از مسئولین و دیگر کمپین‌های مبارزه‌گر با کرونا، در پیکار خود پیروز بوده و قرنطینه را شکست داده است.

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما بر روی سایت نمایش داده نمیشود