آب، چراغی که به مسجد حرام است

سهم سقز از حدود یک و نیم میلیارد مترمکعب آب (آورده سالانه) فقط 2 درصد می‌باشد. جمعی از نمایندگان مجلس به همراه معاون وزارت نیرو برای پیگیری این موضوع به سقز سفر کردند

آب یکی از سه عنصر اصلی حیات و جزو پر مناقشه ترین منابع در جامعه امروزی است. شعار « آب هست ولی کم است» سالیانی است که به جهت حفظ این منبع ورد روزانه جامعه شده اما این شعار در کردستان و خاصتا سقز به «آب هست ولی مال ما نیست» تغییر یافته است.

اقتصاد کردستان به دلیل حضور کمرنگ فرصت های شغلی با وجود ظرفیت های بالای این استان بیشتر سنتی و وابسته به کشاورزی است. در این شرایط تحقق سهم واقعی آب این استان به ساکنین آن می‌تواند کمکی والا به بهبود وضعیت معیشت و گسترش ظرفیت‌های اشتغال‌زایی در این مناطق داشته باشد. اما دراین شرایط، آبی که می‌تواند جوانان بیکار را صاحب شغل کند مستقیم خرج آب شرب کلان شهری چون تبریز می شود.

سد شهید کاظمی سقز با مخزن ٦٠٠ میلیون لیتر مکعب فقط ١٠ میلیون لیتر مکعب آب به سقز می‌بخشد. این سهم حداقلی باعث شده که فقط ٣ درصد از زمین های مشرف به این سد در حوزه سطح سبز و زیر کشت قرار بگیرند. بنا بر اظهار نماینده کشاورزان استان مدتی پیش که آب سد های سقز برای تغذیه طرح احیای دریاچه‌ی ارومیه جاری شد، بخش اعظم این آب بدون تزریق به دریاچه مسقیما صرف کشاورزی شهرستان های استان آذربایجان غربی در مسیر این انتقال گردید.

 

محسن بیگلری نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، در جمع نمایندگان مجلس و وزارت نیرو در سفر به کردستان با تاکید بر میزان بالای آمار بیکاری در کردستان تاکید کرد: آمار بیکاری در کردستان ٣ تا ٤ برار ارقام روی کاغذ است. وی افزود: در حالی که میزان بیکاری در کردستان بیش از ٥٠ درصد می‌باشد حق آبه‌ی ما از مجموع آورده که منشا اشتغال‌زایی عمده شهرستان است حدود ٢ درصد می‌باشد. بیگلری گلایه خود را با این جمله خاتمه داد: « ظلم هم تا این حد؟»

 

بنا به گفته مدیرکل امور اداری و پشتیبانی  وزارت نیرو در این جلسه میزان آب‌های تجدید پذیر سقز که پیشتر درمجموع ٨/٨ میلیارد لیتر بوده با کاهش حدودا ٢ میلیارد لیتر امروزه به مرز هفت میلیارد لیتر رسیده است. این آمار زنگ خطری است که باید هرچه زودتر به فکر راهکارهایی برای جلوگیری از هدررفت این میزان آب باشیم. تکمیل پروژه سد چراغ ویس سقز نزدیکترین راهکار در دسترس است. این طرح که از پروژه های تاریخی این شهرستان است در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته اما هنوز تکمیل و بهره‌برداری از آن نیازمند تخصیص بودجه‌ای ١٧٠ میلیارد تومانی است. در شرایط فعلی یک سوم این مبلغ هم می‌تواند آبگیری و رفع آلایندگی مخزن این سد را از شرایط بحران خارج سازد.

علی وقفچی نماینده زنجان و طارم در جمع خبرنگاران حاضر در این جلسه گفت: باتوجه به حق‌آبه کردستان و جنس اقتصاد این استان می‌توان دریافت دو موضوع تامین اشتغال و مدیریت بحران آب که از نزدیکترین راهکارهای تامین امنیت ملی است، در کردستان کمرنگ و مورد بی‌مهری قرار گرفته است. وی با تاکید بر لزوم بازنگری در تخصیص آب در کشور افزود: در این راستا خلاهایی در قانون موجود است که اگر دولت همت کند، مجلس این خلاهارا برطرف خواهد کرد. وقفچی خاطرنشان کرد: ٣٥ نماینده با امضای نامه‌ای خطاب به رییس جمهور خواهان بازنگری در این موضوع شده‌اند.

 

کردستان به عنوان یکی از غنی ترین استان های کشور در زمینه منابع طبیعی، معادن و… همیشه تامین کننده مواد اولیه دیگر مناطق بوده است. این در حالی است که غالبا حق السهم این استان از دارایی هایش، در حداقلی ترین میزان خود هم نبوده است.

شهرستان سقز که در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه قرار گرفته است سالانه بالغ بر ١/٥ میلیارد متر مکعب آب آورده دارد. این درحالی است که این شهرستان سالانه فقط ٣٣ میلیون متر مکعب یعنی ٢/٢ درصد از مجموع این میزان آب سهم می‌برد.

 

سفر دو هیات از نمایندگان دولت و خانه ملت و لمس واقعیات این بحران می‌تواند دستاوردی به جهت اخذ تصمیمات اصح باشد. تصمیمات و بازنگری‌هایی که مطالبه چند ده ساله مردم کردستان است به گونه‌ای که بیگلری به عنوان رییس مجمع نمایندگان کوردستان در مجلس، تمام وزرای پیشین نیرو را مدیون کوردستان خطاب کرده‌است.

 

میلاد امان الهی

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما بر روی سایت نمایش داده نمیشود